img
img
img
img
img

دوره‌ی بازخوانی مقالات شمس

مقالات شمس تبریزی، مجموعه‌ای از سخنان شمس است که در میان سال‌های ۶۴۲ تا ۶۴۵ ق. در مجالس صوفیه در قونیه گفته یا در پاسخ به پرسش‌هایی بیان کرده است. پراکندگی عبارات مقالات نشان می‌دهد که شمس به شکل منظم به نگارش و تدوین آن نپرداخته بلکه بیشتر از یادداشت‌های مریدان او فراهم آمده است. او خود چندان اهل نوشتن نبود و می‌گفت: «من عادت نبشتن نداشته‌ام هرگز، سخن را چون نمی‌نویسم در من می‌ماند و هر لحظه مرا روی دگر می‌دهد». برخی شواهد نشان می‌دهد در مقالات، پاره‌هایی از یادداشت‌های پراکنده‌ی شمس با گزارش‌ها و یادداشت‌هایی که دیگران از سخنان او فراهم آورده بودند، درآمیخته است.
بررسی مقالات از ابعاد مختلفی حائز اهمیت است: نخست برای شناخت شخصیت خاص، استثنایی و رازآلود شمس به کار می‌آید و ما را تا اندازه‌ای با تعالیم ارزشمند و شگرف او که بی‌تردید در تحول وشکوفایی شخصیت مولانای بزرگ بیشترین نقش و تأثیر را داشته است، آشنا می‌کند. همچنین نشان می‌دهد که مولانا در آثار مختلف خود خصوصاً مثنوی تا چه میزانی از این سخنان و اندیشه‌ها تأثیر پذیرفته است.
سخنان شمس شراره‌های آتش و پاره‌های مواد گداخته و مذاب را می‌ماند که از دل آتشفشان بیرون جهیده است. این سخنانِ عمدتاً کوتاه و آهنگین، طنینی خاص دارد و بسیار اثرگذار است. شمس عالی‌ترین تعالیم عرفانی و دقایق سلوکی را در زیباترین عبارات ممکن بیان کرده و ژرف‌ترین معانی را در ظرف حروف و کلمات گنجانیده است.
دوره‌ی «بازخوانی مقالات شمس» با تدریس دکتر محمودرضا اسفندیار مجالی برای شرح و توضیح این سخنان گوش‌نواز، دل‌انگیز، ژرف و شگرف است. این دوره در ده جلسه در روزهای یکشنبه از ساعت ۱۵:۳۰ تا ۱۷ برگزار می‌شود. آغاز آن ۳۰ تیر است و علاقه‌مندان به حضور در آن می‌توانند در ساعت‌های اداری به مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم مراجعه کنند و برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های ۸۸۷۲۳۳۱۶ و ۸۸۷۱۷۴۵۸ تماس بگیرند.

كلیدواژه‌های مطلب: برای این مطلب كلیدواژه‌ای تعریف نشده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترين مطالب اين بخش
  بتول فیروزان درگذشت

مهدی فیروزان در سوگ فرزند

  ویژه‌نامه‌ی مرکز فرهنگی شهر کتاب

بهترین کتابی که در سال گذشته خوانده‌اید…

  صمد طاهری رمان را ژانری قرن هجدهمی می‌داند

آیا زمانه، زمانه داستان کوتاه است؟ درخصوص کم‌حوصله شدن انسان معاصر و اینکه ذائقه‌اش بیشتر به سوی تولیدات سهل‌الوصول رفته، بسیار گفته شده. در بیان دلایل این امر هم می‌توان به موضوعات مختلفی اشاره کرد. از تسریع فرآیندهای ارتباطی تا گمگشتگی معنا در عصر حاضر. اینها را نوشتیم تا برسیم به آنچه نویسنده نام‌آشنای ایرانی […]

  طرفدار سرسخت شاعرانگیِ ترانه‌ام

گفت‌وگو با اهورا ایمان

  سهروردی: بدترین قرن‌ها، قرنی است که سیر اندیشه‌ها منقطع گردد

گزارش درس‌گفتار «شأن وجودی و معرفت‌شناختی زیبایی (امر زیبا) در فلسفه‌ی سهروردی »