img
img
img
img
img

۳۵ کتاب برتر از نویسندگان زن که حتما باید بخوانید

دیجی مگ:

تهیه‌ی فهرستی کامل از بهترین کتاب‌ها در هر ژانری، کاری است که همیشه می‌تواند مورد نقد و سوگیری‌های منفی قرار بگیرد. هیچ‌کدام از فهرست‌هایی که تهیه می‌شوند، بی‌نقص نیستند و هرکدام به نوبه‌ی خود قادر است راهنمای خوبی برای اهالی مطالعه به منظور انتخاب کتابی جدید و خواندنی باشد. از آنجایی که زنان در عرصه‌های مختلف، از جمله فرهنگی و هنری و ادبیات، بارها نادیده گرفته شده‌اند، این بار ما سعی کردیم فهرستی از ۳۵ کتاب از نویسندگان زن تهیه کنیم که خواندنشان را نباید از دست بدهید. قبل از اینکه ادامه دهیم، باید بگوییم کاملا بدیهی است که عناوین بسیاری از این فهرست جا بمانند، تعداد آن‌ها بسیار زیاد، و به خاطر سپردن یا یافتن تمامی‌شان گاهی غیرممکن است. بنابراین اگر عنوانی از این فهرست جا ماند، آن را در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

۱. یک زندگی گوچک (A Little Life)

 • نویسنده: هانیا یاناگیارا
 • تاریخ نشر: ۲۰۱۵

اولین عنوان در فهرست ۳۵ کتاب از نویسندگان زن، داستان «یک زندگی کوچک» زندگی چهار دوست دانشگاهی را دنبال می‌کند که بی‌پول و بی‌هدف، و به دنبال کسب شهرت و ثروت به نیویورک می‌روند. روابط آن‌ها تحت تاثیر اعتیاد، موفقیت و غرور، در طول دهه‌ها عمیق‌تر می‌شود. با شخصیتی به نام جود در داستان مواجه می‌شویم که راهنمای این دوستان است؛ مردی با شخصیت مبهم و برجسته که به خاطر یک تجربه‌ی تلخ در دوران کودکی، با ترومای این حادثه دست و پنجه نرم می‌کند. رمان شگفت‌انگیز هانیا یاناگیارا، درباره‌ی ستایش روابط برادری، عشق بلندپروازانه در قرن بیست‌ویکم، و خانواده‌هایی است که در آن متولد شده‌ایم و خانواده‌هایی که برای خودمان می‌سازیم.

۲. بلندی‌های بادگیر (Wuthering Heights)

 • نویسنده: امیلی برونته
 • تاریخ نشر: ۱۸۴۷

رمان آرزوهای غیرممکن، خشونت و تجاوز امیلی برونته شاهکاری قابل تحسین و البته ناراحت‌کننده است. لاک‌وود، ساکن جدید عمارت تراش‌کراس در اسکله‌های تاریک یورکشایر، که درگیر یک طوفان برفی شده است، مجبور می‌شود در بلندی‌های بادگیر به دنبال پناهگاهی برود. او در آنجا تاریخ حوادث تلخی را که سال‌ها قبل رخ داده بود، کشف می‌کند؛ یعنی شور و شوق شدید بین هیت‌کلیف و کاترین ارنشاو، و خیانت و انتقام تلخی که او اکنون از وارثان بی‌گناه گذشته می‌گیرد.

۳. غرور و تعصب (Pride and Prejudice)

 • نویسنده: جین آستن
 • تاریخ نشر: ۱۸۱۳

« غرور و تعصب» یکی از محبوب‌ترین و تحسین‌شده‌ترین رمان‌های انگلیسی، ابتدا برای سرگرمی نوشته شد. اما هنر تمام عیار جین آستن این داستان جوشان عاشقانه‌ را به طنزی ظریف و زیرکانه از زندگی روستایی تبدیل کرد که اکنون به عنوان یکی از گنجینه‌های اصلی زبان انگلیسی در نظر گرفته می‌شود.

در یک روستای دورافتاده در هرتفوردشایر، دورتر از جاده‌های کوچ‌رود انگلستان متعلق به جورج سوم، یک مرد روستایی که هیچ سرمایه‌ای ندارد، باید برای پنج دختر زیبا و باطراوت خود شرایط ازدواج مناسب را فراهم کند. در قلب این ماموریت، دختر دوم او الیزابت بنت و خواستگار اشرافی‌اش فیتزویلیام دارسی قرار دارند، دو عاشق که غرورشان را باید کنار بگذارند و پیش‌داوری‌ها را از بین ببرند تا داستان به نتیجه‌ای عالی برسد.

۴. کشتن مرغ مقلد (To Kill a Mockingbird)

 • نویسنده: هارپر لی
 • تاریخ نشر: ۱۹۶۰

رمان فراموش نشدنی «کشتن مرغ مقلد»، بعد از اولین انتشارش در سال ۱۹۶۰، به یکی از پرفروش‌ترین داستان‌ها و کتابی موفق از نظر انتقادی تبدیل شد. در سال ۱۹۶۱ این کتاب جایزه‌ی پولیتزر را دریافت کرد و بعد از آن برای ساخت یک فیلم کلاسیک اقتباس شد که توانست جایزه‌ی اسکار را تصاحب کند.

«کشتن مرغ مقلد» داستانی دلسوزانه، دراماتیک، و عمیقا تکان‌دهنده، خوانندگان را به ریشه‌های رفتار انسان می‌برد. به معصومیت و تجربه، مهربانی و ظلم، عشق و نفرت، شجاعت و ترس. اکنون با بیش از ۱۸ میلیون نسخه‌ی چاپ و ترجمه شده به چهل زبان، این داستان محلی که توسط یک زن جوان آلابامایی نوشته شده است، ادعای جذابیت جهانی دارد. هارپر لی همیشه کتابش را یک داستان عاشقانه‌ی ساده می‌دانست، اما امروزه از آن به عنوان شاهکار ادبیات آمریکا یاد می‌شود که جایگاهش در فهرست ۳۵ کتاب از نویسندگان زن نباید نادیده گرفته شود.

۵. جین ایر (Jane Eyre)

 • نویسنده: شارلوت برونته
 • تاریخ نشر: ۱۸۴۷

جین ایر دختری فقیر، یتیم، و نه چندان زیبا است. با این حال، به لطف قدرت شخصیت خود به تنهایی، و بدون زیر پا گذاشتن اصولی که به آن پایبند است، موفق می‌شود جایگاه خود را در جامعه‌ی سفت و سخت انگلستان ویکتوریایی باز، و عشق را پیدا کند. قهرمانی که بدون از دست دادن ایمان به آینده، بر سختی‌ها غلبه می‌کند. فتنه‌ای که در این داستان اسرار و پیچ و خم‌ها را جانشین یکدیگر می‌کند، اشتیاق عاشقانه‌ای بوجود می‌آورد که تمام موانع را به چالش می‌کشد. لذت خواندن «جین ایر» به عنوان یک کتاب از نویسندگان زن هنوز هم مثل همیشه عمیق و دلچسب است. خواننده‌ی این کتاب هم دوست دارد مانند او باور کند که هیچ چیز از قبل نوشته نشده است و زندگی همیشه لحظات شاد غیرمنتظره‌ای را در خود جای داده است.

۶. تاریخ سری (The Secret History)

 • نویسنده: دونا تارت
 • تاریخ نشر: ۱۹۹۲

همه چیز، به نحوی، با هم هماهنگ شد و من احساس کردم که در آستانه‌ی کشفی افسانه‌ای می‌لرزم، گویی هر روز صبح قرار است همه چیز با هم جمع شود، آینده‌ی من، گذشته‌ی من، کل زندگی من، و قرار بود مثل صاعقه روی تخت بشینم و بگم آه!

تحت تاثیر یک استاد کلاسیک کاریزماتیک، گروهی از افراد باهوش و نامتعارف در یک کالج در نیوانگلند راهی برای تفکر و زندگی کشف می‌کنند که دنیایی دور از هم‌عصران سطحی‌نگر خود دارند. اما جست‌وجوی آن‌ها برای امر این متعالی، آن‌ها را به مسیری خطرناک، فراتر از ساختارهای اخلاقی انسانی هدایت می‌کند.

۷. مردم عادی (Normal People)

 • نویسنده: سالی رونی
 • تاریخ نشر: ۲۰۱۸

کانل و ماریان در مدرسه وانمود می‌کنند که یکدیگر را نمی‌شناسند. کانل محبوب و سازگار، ستاره‌ی تیم فوتبال مدرسه، در حالی که ماریان تنها، مغرور و به شدت تودار است. اما زمانی که کانل به دنبال مادرش که مشغول کار در خانه‌ی ماریان است می‌رود، رابطه‌ای عجیب و ناگسستنی بین این دو نوجوان ایجاد می‌شود، رابطه‌ای که آن‌ها مصمم هستند پنهانش کنند.

یک سال بعد، هر دو در کالج ترینیتی در دوبلین مشغول به تحصیل هستند. ماریان راه خود را در دنیای جدید پیدا کرده است در حالی که کانل در حاشیه، خجالتی و نامطمئن است. در طول سال‌های تحصیل در دانشگاه، ماریان و کانل از یکدیگر فاصله می‌گیرند، به سمت افراد و روابط دیگر منحرف می‌شوند، اما همیشه به صورت مغناطیسی و به‌طور غیرقابل مقاومتی در کنار هم قرار می‌گیرند. همانطور که ماریان به سمت خودویرانگری می‌رود و کانل شروع به جستجوی معنی زندگی در جای دیگری می‌کند، داستان مدام این سوال را مطرح می‌کند که هر یک تا چه حد حاضر است برای نجات دیگری پیش برود.

سالی رونی دقت روان‌شناختی درخشان و نثر کاملا بی‌نظیر خود را به داستانی می‌آورد که در آن ظرافت‌های طبقه‌ی اجتماعی، نیروی عشق اول و درهم‌تنیدگی‌های پیچیده‌ی خانواده و دوستی را بررسی می‌کند.

۸. به رنگ ارغوان (The Color Purple)

 • نویسنده: آلیس واکر
 • تاریخ نشر: ۱۹۸۲

سالی یک زن سیاه‌پوست فقیر است که در نامه‌هایی داستان ۲۰ سال زندگی‌اش را روایت می‌کند، از ۱۴ سالگی که توسط پدرش مورد آزار و اذیت و تجاوز جنسی قرار می‌گیرد و تلاش می‌کند از خواهرش در برابر همان سرنوشت محافظت کند تا زندگی پرماجرا و پرچالش او. ازدواج با میستر، مردی بی‌رحم که او را به وحشت می‌اندازد. سالی در نهایت متوجه می‌شود که شوهر آزارگرش نامه‌های خواهرش را از او پنهان کرده است. خشم سالی، همراه با عشق و استقلالی که توسط دوست صمیمی‌اش شاگ برایش بوجود آمده است، او را در نهایت به سمت بیداری سوق می‌دهد.

۹. خانم دَلُوِی (Mrs Dalloway)

 • نویسنده: ویرجینیا وولف
 • تاریخ نشر: ۱۹۲۵

این رمان که در سال ۱۹۲۵ منتشر شد، زندگی یک روز زنی شیک‌پوش در لندن را بازگو می‌کند و برداشت‌ها و خاطرات حال، شخصیت‌های گذشته، عشقی قدیمی، یا اعضای خانواده و اطرافیانش را در هم می‌آمیزد. این کتاب بیانگر دشواری ارتباط با دیگران، حال و گذشته، حرف و سکوت، حرکت و سکون است. مهم‌ترین ویژگی کتاب این است که مانند داستانی شاعرانه کلمات مانند نت‌های موسیقی به پرواز درمی‌آیند. به همین دلیل است که شاید به عنوان شاهکار این نویسنده، بزرگ‌ترین رمان‌نویس انگلیسی قرن بیستم شناخته شود.

۱۰. پرفروغ‌ها (The Luminaries)

 • نویسنده: النور کاتن
 • تاریخ نشر: ۲۰۱۳

این کتاب به عنوان پرفروش‌ترین رمان برنده‌ی جایزه‌ی ادبی من بوکر و یک دستاورد واقعی شناخته می‌شود. کاتن با تقلیدی جذاب از یک داستان قرن نوزدهمی، رمانی برای قرن بیست‌و‌یکم خلق کرده است.

سال ۱۸۶۶ است، و والتر مودی آمده تا اطلاعات خود را درباره‌ی هجوم یابندگان طلا در نیوزیلند با هم‌شهریانش به اشتراک بگذارد. در شب طوفانی ورودش، او به طور تصادفی با یک گردهمایی پرتنش متشکل از ۱۲ مرد محلی روبرو می‌شود که مخفیانه با هم ملاقات کرده‌اند تا درباره‌ی یک سری اتفاقات غیرقابل توضیح صحبت کنند. یک مرد ثروتمند ناپدید شده است، یک فاحشه سعی کرده به زندگی خود پایان دهد، و یک انبار عظیم طلا در خانه‌ی یک مست بدشانس کشف شده است. مودی به زودی به شبکه‌ای از سرنوشت‌ها و شانس‌ها کشیده می‌شود که مانند آسمان شب پیچیده و آراسته است.

«پرفروغ‌ها» که به طور غنی دنیای کشتیرانی، بانکداری، و رونق و رکود طلا را در اواسط قرن نوزدهم تداعی می‌کند، در عین حال یک داستان شیطانی هوشمندانه درباره‌ی ارواح، یک کتاب جذاب و یک دستاورد رمانتیک و هیجان‌انگیز است. این کاملا تایید می‌کند که النور کاتن یکی از درخشان‌ترین ستاره‌های آسمان ادبیات بین‌الملل است.

۱۱. نیمی از خورشید زرد (Half Of A Yellow Sun)

 • نویسنده: چیماندا انگزی آدیچی
 • تاریخ نشر: ۲۰۰۷

کتاب «نیمی از خورشید زرد» برنده جایزه‌ی ادبیات داستانی اورنج سال ۲۰۰۷، این یک شاهکار ادبی دلخراش و نفیس است. اوگوو، پسری از روستای فقیرنشین، به عنوان خدمتکار برای یک استاد دانشگاه کار می‌کند. اولانا، یک زن جوان، زندگی ممتاز خود را در لاگوس رها کرده است تا با معشوق جدید کاریزماتیک خود، پروفسور زندگی کند. ریچارد، نویسنده‌ی خجالتی انگلیسی، در تسخیر خواهر دوقلوی مرموز اولانا است. همانطور که جنگ وحشتناک نیجریه آن‌ها را فرا می‌گیرد، آن‌ها به دلایلی که هرگز تصورش را نمی‌کردند از هم جدا می‌شوند.

شاهکار چیماندا انگزی آدیچی، رمانی است درباره‌ی آفریقا اما به معنایی گسترده‌تر؛ درباره‌ی پایان استعمار، وفاداری‌های قومی، طبقه و نژاد، و درباره‌ی اتفاقاتی عاشقانه که می‌تواند تمام این مفاهیم ساده را پیچیده کند.

۱۲. میدل‌مارچ (Middlemarch)

 • نویسنده: جرج الیوت
 • تاریخ نشر: ۱۸۷۱

«میدل‌مارچ» بدون شک زیباترین رمان جورج الیوت در فهرست ۳۵ کتاب از نویسندگان زن است. دو دسیسه‌ی احساسی، داستان ازدواج شیرین دوروتیا و ازدواج ناخوشایند لیدگیت، یک دکتر جوان جاه‌طلب، شخصیتی مبتذل به نام روزاموند وینسی، در پس‌زمینه‌ای مملو از شخصیت‌ها و رویدادها، قسمت‌های جالب و سرگرم‌کننده، خودنمایی می‌کنند. یکی از جذابیت‌های کتاب جورج الیوت در این فراوانی جزئیات است. این کتاب داستان یک شهر و زندگی مردمانش را با نکات ریز و درشت بسیار خواندنی روایت می‌کند.

۱۳. بر باد رفته (Gone With The Wind)

 • نویسنده: مارگارت میچل
 • تاریخ نشر: ۱۹۳۶

رمان حماسی عشق و جنگ مارگارت میچل برنده‌ی جایزه پولیتزر شد و در ادامه به شکل گرفتن دو دنباله‌ و یکی از محبوب‌ترین و مشهورترین فیلم‌های تمام دوران انجامید.

رمان‌های زیادی درباره‌ی جنگ داخلی و عواقب آن نوشته شده است. هیچ کدام مانند «بر باد رفته» ما را به مزارع و شهرهای سوزان جنوب آمریکا نمی‌برند. این کتاب صحنه‌های دلهره‌آور و پرتره‌های هیجان‌انگیز شخصیت‌ها را به قدری زنده خلق می‌کند که کلمات آن‌ها را همیشه به یاد می‌آوریم و ترس و گرسنگی آن‌ها را تا آخر عمر احساس می‌کنیم.

مارگارت میچل در دو شخصیت اصلی داستان خود، اسکارلت مقاومت‌ناپذیر و رت جذاب، نه تنها داستانی ماندگار دربازه‌ی بقا در سخت‌ترین شرایط را نقل می‌کند، بلکه دو تا از مشهورترین زوج‌های عاشق انگلیسی‌زبان جهان را بعد از رومئو و ژولیت به دنیای ادبیات می‌آورد.

۱۴. فرانکنشتاین (Frankenstein)

 • نویسنده: مری شلی
 • تاریخ نشر: ۱۸۱۸

«فرانکشتاین»؛ یا، «پرومته‌ی مدرن»، که عموما با نام فرانکشتاین شناخته می‌شود، رمانی است که توسط نویسنده‌ی بریتانیایی مری شلی نوشته شده است. عنوان رمان به دانشمندی به نام ویکتور فرانکنشتاین اشاره دارد که یاد می‌گیرد چگونه زندگی بیافریند و موجودی شبیه انسان، اما بزرگتر از حد متوسط و قدرتمندتر خلق کند. عموم مردم تمایل دارند که آن مخلوق را فرانکنشتاین بخوانند، علیرغم اینکه این نام دانشمند است.

«فرانکشتاین» رمانی است که با عناصری از رمان‌های گوتیک و جنبش رمانتیک آمیخته شده است. این داستان همچنین هشداری بود در برابر «توسعه‌ی بیش از حد» انسان مدرن و انقلاب صنعتی، که در عنوان فرعی، یعنی «پرومته‌ی مدرن» به آن اشاره شده است. این داستان در فهرست ۳۵ کتاب از نویسندگان زن، بر ادبیات و فرهنگ عامه تاثیر گذاشته و ژانر کاملی از داستان‌ها و فیلم‌های ترسناک را بوجود آورده است.

۱۵. سپس هیچکس نبود (Then There Were None)

 • نویسنده: آگاتا کریستی
 • تاریخ نشر: ۱۹۳۹

ده نفر، که هر کدام چیزی برای پنهان کردن و هراس از خود دارند، توسط شخصی مرموز، به یک عمارت متروک در یک جزیره‌ی دعوت می‌شوند. آن‌ها در این جزیره، از همه چیز به جز یکدیگر و سایه‌های اجتناب‌ناپذیر زندگی گذشته‌ی خود بریده‌اند. مهمانان یکی پس از دیگری سیاه‌ترین رازهای گذشته‌ی شیطانی خود را به اشتراک می‌گذارند و یکی یکی میمیرند…

۱۶. دلبند (Beloved)

 • نویسنده: تونی موریسون
 • تاریخ نشر: ۱۹۸۷

ست برده به دنیا آمد و به اوهایو گریخت، اما اکنون پس از گذشت هجده سال هنوز آزاد نیست. او خاطرات زیادی از خانه‌ی خود دارد، مزرعه‌ی زیبایی که در آن اتفاقات وحشتناک زیادی رخ داده است، و خانه‌ی جدید او توسط روح نوزادش تسخیر شده است که بی‌نام مرده و روی سنگ قبرش تنها یک کلمه‌ حک شده است: دلبند.

۱۷. عصر بی‌گناهی (The Age of Innocence)

 • نویسنده: ایدیت وارتون
 • تاریخ نشر: ۱۹۲۰

«عصر بی‌گناهی»، معروف‌ترین رمان ایدیت وارتون، داستانی عاشقانه در فهرست ۳۵ کتاب از نویسندگان زن است که بلافاصله پس از پایان جنگ جهانی اول نوشته شده است. کنکاش نخبگان ثروتمند نیویورک در دهه‌ی ۱۸۷۰ آن را به یک کلاسیک واقعی تبدیل کرد و جایزه‌ی پولیتزر را در سال ۱۹۲۱ برایش به ارمغان آورد.

نیولند آرچر، قهرمان داستان وارتون، انسانی جذاب، بادرایت، روشنفکر، و کامل است. او استانداردهای جامعه‌ی خود را می‌پذیرد و از قوانین آن تبعیت می‌کند، اما محدودیت‌های آن را نیز می‌شناسد. نامزدی او با می ولند بی‌عیب‌ونقص، او را از آینده‌ای امن و متعارف مطمئن می‌کند، تا زمانی که الن اولنسکا، پسر عموی می، سر و کله‌اش پیدا می‌شود. الن شخصیتی مستقل و آزاداندیش، که به طرز مفتضحانه‌ای از همسرش جدا شده است، آرچر را مجبور می‌کند تا ارزش‌ها و مفروضات دنیای تنگ و تاریک خود را زیر سوال ببرد. همانطور که عشق می و آرچر به یکدیگر افزایش می‌یابد، آرچر باید تصمیم بگیرد که تا چه اندازه به او وفادار بماند.

۱۸. باغ مخفی (The Secret Garden)

 • نویسنده: فرانسیس هاجسون برنت
 • تاریخ نشر: ۱۹۹۳

وقتی مری لنوکس یتیم برای زندگی در خانه‌ی بزرگ عمویش به یورکشایر مورز می‌آید، آن‌جا را پر از راز می‌یابد. عمارت نزدیک به صد اتاق دارد و عمویش خودش را در یکی از اتاق‌ها حبس می‌کند. مری شب هنگام در یکی از راهروهای طولانی صدای گریه می‌شنود. باغ‌های اطراف این ملک بزرگ تنها راه فرار مری از این قلعه‌ی مرموز و کابوس‌های شبانه است. او یک باغ مخفی را کشف می‌کند که توسط دیوارها احاطه شده و کلیدی برایش وجود ندارد. با کمک دو همراه غیرمنتظره، مری راهی برای ورود پیدا می‌کند و مصمم می‌شود که باغ را به زندگی بازگرداند.

۱۹. ربکا (Rebecca)

 • نویسنده: دافنه دوموریه
 • تاریخ نشر: ۱۹۳۸

با این کتاب، خواننده وارد یک عمارت سنگی خاکستری متروک در ساحل پر باد کورنیش می‌شود، در حالی که خانم ماکسیم دو وینتر دوم اتفاقات دلخراشی را که در آغاز زندگی جدیدش به عنوان عروس جوان شوهری که به سختی می‌شناختش را به یاد می‌آورد. در گوشه‌ی هر اتاق، شبح‌هایی از زمان مرده‌، اما فراموش نشده بودند. گذشته‌ای که فداکارانه توسط مستخدم شوم خانم دانورز حفظ شده بود. اتاق کوچکی بی‌آلایش و دست‌نخورده، لباسی چیده شده و آماده برای پوشیدن، اما نه توسط هیچ یک از آن‌ها. ساکنان فعلی خانه‌ی بزرگ خانم دو وینتر، با تظاهر وهم‌آوری از شر که قلبش را می‌فشرد، مصمم است تاریک‌ترین رازها و حقایق درهم شکستن زن اول ماکسیم، ربکای فقید و بسیار زیبا را کشف کند.

۲۰. خدای چیزهای کوچک (The God of Small Things)

 • نویسنده: آرونداتی روی
 • تاریخ نشر: ۱۹۹۷

این داستان راحل و استا است، دوقلوهایی که در میان قوطی‌های موز و دانه‌های فلفل کارخانه‌ی مادربزرگ نابینایشان و در میان صحنه‌هایی از آشفتگی سیاسی در کرالا بزرگ می‌شوند. این دو کودک معصوم و بی‌گناه، در سایه‌ی خرابه‌ای که خانواده‌ی آن‌ها را شکل می‌دهند زندگی می‌کنند؛ مادر تنها و دوست‌داشتنی آن‌ها، عمو چاکو محبوبشان و دشمن قسم خورده کوچاما.

رمان آرونداتی روی که برنده‌ی جایزه بوکر شده بود، حس ادبیات دهه ۱۹۹۰ را تداعی می‌کند: داستانی که در رنج و عذاب لنگر انداخته اما با هوش و جادو به پیش می‌رود.

۲۱. بازی روزگار (Play It As It Lays)

 • نویسنده: جون دیدیون
 • تاریخ نشر: ۱۹۷۰

در جایی فراتر از خیر و شر، به معنای واقعی کلمه در هالیوود، لاس وگاس، و صحرای موهاو، رمان «بازی روزگار» بیش از سه دهه پس از انتشار اولیه‌اش یکی از عناوین برجسته در فهرست ۳۵ کتاب از نویسندگان زن است. رمانی عمیقا آزاردهنده و جذاب، که در جامعه‌ای بحران‌زده اتفاق می‌افتد و به شدت مبهوت‌کننده است و نثری خیره‌کننده دارد.

۲۲. زندگی پس از زندگی (Life After Life)

 • نویسنده: کیت اتکینسون
 • تاریخ نشر: ۲۰۱۳

چه می‌شد اگر می‌توانستی بارها و بارها زندگی کنی، تا زمانی که آن را درست انجام دهی؟

در این کمیک تاریک، شگفت‌انگیز، تکان‌دهنده و کاملا بدیع می‌خوانیم که در یک شب سرد و برفی در سال ۱۹۱۰، اورسولا تاد در یک خانواده متشکل بانکدار انگلیسی و همسرش به دنیا آمد. او قبل از اینکه بتواند اولین نفس خود را بکشد می‌میرد. در همان شب سرد و برفی، اورسولا تاد به دنیا می‌آید، ناله‌ای هوس‌انگیز می‌کشد و زندگی‌ای غیر عادی را آغاز می‌کند، چرا که هرچه بزرگ‌تر می‌شود، مکررا و به طرق مختلف می‌میرد.

آیا تعداد به ظاهر نامحدود زندگی اورسولا به او این قدرت را می‌دهد که جهان را از سرنوشت اجتناب‌ناپذیرش نجات دهد؟ و اگر بتواند… آیا او می‌تواند؟

۲۳. همسر مسافر زمان (The Time Traveler’s Wife)

 • نویسنده: آدری نیفنگر
 • تاریخ نشر: ۲۰۰۳

«همسر مسافر زمان» رمانی خیره‌کننده و داستان قابل توجه دربار‌ه‌ی مردی به نام هنری دی تامبل است، کتابدار شجاع و ماجراجویی که ناخواسته در زمان سفر می‌کند، و سر راه کلر آبشایر، هنرمندی که زندگی‌اش مسیری طبیعی را طی می‌کند قرار می‌گیرد. رابطه‌ی عاشقانه‌ی پرشور هنری و کلر در دریایی از زمان‌های مختلف دوام می‌آورد و دو عاشق را در یک تله‌ی غیرممکن اسیر می‌کند، و این روایت آدری نیفنگر است که زمان‌بندی نامتعارف رمان را بسیار مهیج می‌کند.

یکی از بهترین‌ها در فهرست ۳۵ کتاب از نویسندگان زن، «همسر مسافر زمان» رمانی دلربا و داستانی مسحورکننده از سرنوشت و اعتقاد به پیوندهای عشقی، قرار است تا سال‌های آینده خوانندگان را مجذوب خود کند.

۲۴. یک ازدواج آمریکایی (An American Marriage)

 • نویسنده: تایاری جونز
 • تاریخ نشر: ۲۰۱۸

سلستیال و روی مظهر رویای آمریکایی و نیو ساوث هستند. سلستیال یک مدیر اجرایی جوان، و روی هنرمندی است که در آستانه‌ی ورود به یک کار هیجان‌انگیز قرار دارد. اما همانطور که آن‌ها روال زندگی مشترک خود را طی می‌کنند، به خاطر شرایطی که هیچ کدام تصورش را هم نمی‌کردند، از هم جدا می‌شوند. روی به دلیل جنایتی که سلستیال می‌داند مرتکب نشده است دستگیر و به دوازده سال حبس محکوم می‌شود. با گذشت زمان زندانی روی، سلستیال نمی‌تواند عشقی را که مرکز او بوده است حفظ کند. پس از پنج سال، محکومیت روی به طور ناگهانی لغو می‌شود و او آماده برای از سرگیری زندگی مشترک خود به آتلانتا باز می‌گردد.

این داستان عاشقانه‌ی تکان‌دهنده، نگاهی عمیقا روشنگرانه به قلب و ذهن سه نفر است که در آن واحد توسط نیروهایی خارج از کنترل آن‌ها محدود و از هم جدا شده‌اند. در میان فهرست ۳۵ کتاب از نویسندگان زن «یک ازدواج آمریکایی» شاهکار قصه‌پردازی است. نگاهی صمیمی به اعماق روح مردمی که باید در حالی که با امید و درد به جلو و به سوی آینده حرکت می‌کنند، گذشته را در نظر بگیرند.

۲۵. النور آلیفنت کاملا خوب است (Eleanor Oliphant is Completely Fine)

 • نویسنده: گیل هانیمن
 • تاریخ نشر: ۲۰۱۷

با الینور آلیفنت آشنا شوید؛ او درگیر مهارت‌های اجتماعی مناسب است و تمایل دارد دقیقا هرآنچه به ذهنش می‌رسد به زبان آورد. هیچ چیز در زندگی برنامه‌ریزی شده‌ی او برای اجتناب از تعاملات اجتماعی کم نیست، جایی که آخر هفته‌ها با پیتزای یخ‌زده، ودکا و چت‌های تلفنی مشخص می‌شود.

اما همه چیز زمانی تغییر می‌کند که الینور با ریموند، مهندس اطلاعات گیج و بی‌توجه در دفترش ملاقات می‌کند. وقتی او و ریموند با هم سامی، نجیب‌زاده‌ای مسن را که در پیاده‌رو افتاده است، نجات می‌دهند، هر سه به آن دسته از دوستانی تبدیل می‌شوند که یکدیگر را از زندگی منزوی که هر کدام داشتند، نجات می‌دهند. و این قلب بزرگ ریموند است که در نهایت به النور کمک می‌کند تا راهی برای ترمیم قلب آسیب دیده‌ی خود پیدا کند.

۲۶. زنان کوچک (Little Women)

 • نویسنده: لوییزا می الکات
 • تاریخ نشر: ۱۸۶۸

جای تعجب نیست که «زنان کوچک» کلاسیک مورد تحسین درباره‌ی چهار خواهر فداکار، بر اساس زندگی خود لوییزا می الکات ساخته شده است. در واقع، الکات از شخصیت خود برای خلق قهرمانی متفاوت استفاده کرد: جو، با اراده، سرسخت و بدون شک ستون فقرات خانواده‌ی مارس. خواهران را از نوجوانی معصوم تا بزرگسالی حکیم، با تمام شادی و غم زندگی در میان، دنبال کنید و عاشق آن‌ها و این داستان دوست‌داشتنی شوید.

۲۷. دوست نابغه‌ی من (My Brilliant Friend)

 • نویسنده: النا فرانته
 • تاریخ نشر:۲۰۱۱

داستان چهار جلدی النا فرانته که در دهه‌ی ۱۹۵۰ در محله‌ای فقیرانه اما زنده و پویا در حومه‌ی ناپل آغاز می‌شود، تقریبا شصت سال طول می‌کشد و شخصیت‌های اصلی آن، لیلای پرحرارت و فراموش‌نشدنی و راوی کتاب‌خوان، النا، زن، همسر و مادر می‌شوند و این‌ها همه در حالی است که یک دوستی پیچیده و گاهی متناقض را حفظ می‌کنند. این اولین رمان از این مجموعه، لیلا و النا را از ملاقات سرنوشت‌سازشان در ده سالگی در دوران مدرسه و نوجوانی دنبال می‌کند.

فرانته از طریق زندگی این دو زن، داستان یک محله، یک شهر و یک کشور را روایت می‌کند که به شیوه‌هایی دگرگون می‌شود که به نوبه‌ی خود، روابط بین دو زن را نیز دگرگون می‌کند.

۲۸. سرگذشت ندیمه (The Handmaid’s Tale)

 • نویسنده: مارگارت اتوود
 • تاریخ نشر: ۱۹۸۵

«سرگذشت ندیمه» رمان دیستوپیایی محبوب به قلم مارگارت اتوود، طیف گسترده‌ای از مسائل مربوط به قدرت، جنسیت و سیاست مذهبی را بررسی می‌کند. سریال اقتباسی از این کتاب برنده‌ی چندین جایزه‌ی امی و گلدن گلوب شده است. «سرگذشت ندیمه» داستانی تفکربرانگیز، و یکی از قدرتمندترین و پرخواننده‌ترین رمان‌های زمان ما محسوب می‌شود.

پس از اینکه یک حمله‌ی تروریستی صحنه‌سازی شده رئیس‌جمهور و اکثر اعضای کنگره را می‌کشد، دولت سرنگون شده و توسط جمهوری ظالم و کنترل‌کننده‌ی گیلیاد تصرف می‌شود. آفرد، که اکنون به عنوان یک خدمتکار در خانواده‌ی فرمانده‌ی مرموز و همسر نه چندان خوش‌رفتارش خدمت می‌کند، زمانی را به یاد می‌آورد که با شوهر و دخترش زندگی می‌کرد و قبل از اینکه همه چیز حتی نام خود را از دست بدهد، شغلی داشت. با وجود خطر، آفرد می‌آموزد که هوشمندانه از کنار کسانی که هر حرکت او را کنترل می‌کنند، عبور کند و به امید پایان دادن به این ظلم، زندگی خود را حین زیر پا گذاشتن قوانین به خطر می‌اندازد.

۲۹. شهر دختران (City of Girls)

 • نویسنده: الیزابت گیلبرت
 • تاریخ نشر: ۲۰۱۹

در فهرست ۳۵ کتاب از نویسندگان زن، نویسنده‌ی محبوب الیزابت گیلبرت با داستان عاشقانه‌ی منحصربه‌فردی که در دنیای تئاتر شهر نیویورک در دهه‌ی ۱۹۴۰ اتفاق می‌افتد، به نویسندگی بازمی‌گردد. «شهر دختران» که از دیدگاه یک زن مسن‌تر روایت می‌شود، در حالی که با لذت و حسرت (اما بیشتر لذت) به دوران جوانی خود نگاه می‌کند، مضامین جنسیت زنانه و هرزگی و همچنین ویژگی‌های خاص عشق واقعی را بررسی می‌کند.

در سال ۱۹۴۰، ویویان موریس نوزده ساله، به دلیل عملکرد ضعیفش در سال اول از کالج واسار اخراج شد. والدین ثروتمندش او را به منهتن می‌فرستند تا با عمه‌اش پگ که صاحب یک تئاتر پر زرق و برق و در حال فروپاشی در مرکز شهر به نام خانه‌ی تئاتر لیلی است، زندگی کند. در آنجا ویویان با یک جهان کامل از شخصیت‌های غیرمتعارف و کاریزماتیک آشنا می‌شود، از دخترهای نمایشی سرگرم‌کننده گرفته تا یک بازیگر مرد جذاب، یک بازیگر زن درشت هیکل، یک نویسنده‌ی قاتل، و یک مدیر صحنه‌. اما پس از ارتکاب ویویان به یک اشتباه که منجر به رسوایی حرفه‌ای می‌شود، دنیای جدید او را به گونه‌ای تغییر می‌دهد که درک کامل آن سال‌ها طول می‌کشد. با این حال، در نهایت، او را به درک جدیدی از نوع زندگی‌ای که آرزو دارد و نوع آزادی که برای دنبال کردن آن نیاز دارد، هدایت می‌کند. این اتفاق همچنین به پیدا شدن عشق زندگی او منجر خواهد شد، عشقی که از بقیه متمایز است.

ویویان که اکنون هشتاد و نه ساله است و سرانجام داستان خود را تعریف می‌کند، چگونگی وقایع آن سال‌ها که منجر به تغییر مسیر زندگی او شد، و ذوق و شوق و استقلالی که بدست آورد را به یاد می‌آورد. او می‌گوید: «در مقطعی از زندگی یک زن، او از شرمساری همیشگی خسته می‌شود. پس از آن، او آزاد است تا هر کسی که واقعا هست شود.» «شهر دختران» که با مضمونی قدرتمند درباره‌ی میل و ارتباط انسان نوشته شده است، داستانی عاشقانه است که شبیه هیچ داستان دیگری نیست.

۳۰. هری پاتر و سنگ جادو (Harry Potter and the Philosopher’s Stone)

 • نویسنده: جی کی رولینگ
 • تاریخ نشر: ۱۹۹۷

هری پاتر یک پسر معمولی است که در کمد زیر پله‌های خانه‌ی خاله پتونیا و عمو ورنون زندگی می‌کند، و باور دارد برای کسی مثل او که پدر و مادرش در یک «تصادف ماشین» کشته شده‌اند، عادی است. او توسط آن‌ها و پسر عموی چاق و تنبلش دادلی مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرد و زندگی بسیار غیرقابل توجهی را با تنها اتفاقات عجیب و غریب (مثل موهایش که یک شبه رشد می‌کند!) می‌گذراند که او را به فکر فرو می‌برد.

این تا زمانی است که یک جغد با نامه‌ای خطاب به هری ظاهر می‌شود و تمام جهنم از بین می‌رود! او به معنای واقعی کلمه توسط دنیایی نجات می‌یابد که در آن هیچ چیز آنطور که به نظر می‌رسد نیست و درس‌های جادویی بسیار عادی است. بخوانید و دریابید که هری چگونه میراث واقعی خود را در مدرسه‌ی جادوگری هاگوارتز کشف می‌کند، دلیل مرگ مرموز والدینش، چه کسی قرار است او را بکشد، و چگونه شگفت‌انگیزترین راز تمام دوران، سنگ فلسفی افسانه‌ای را پیدا می‌کند!

۳۱. کلبه‌ی عمو تام (Uncle Tom’s Cabin)

 • نویسنده: هریت بیچر استو
 • تاریخ نشر: ۱۸۵۲

«کلبه عمو تام» یا، «زندگی در میان افراد فرومایه»، یک رمان ضد برده‌داری از نویسنده‌ی آمریکایی هریت بیچر استو است. این رمان در سال ۱۸۵۲ منتشر شد و به ایجاد زمینه برای جنگ داخلی کمک کرد. استو، یک معلم متولد کانکتیکات در مدرسه‌ی علمیه‌ی هارتفورد و یک طرفدار فعال لغو قانون برده‌داری، شخصیت عمو تام، برده‌ی سیاه‌پوستی را که داستان‌های شخصیت‌های دیگر حول او می‌چرخد را روایت می‌کند. این رمان احساس‌برانگیز یکی از معروف‌ترین عناوین در فهرست ۳۵ کتاب از نویسندگان زن، واقعیت برده‌داری را به تصویر می‌کشد و در عین حال تاکید می‌کند که عشق به مسیح می‌تواند بر چیزی مخرب مانند بردگی همنوعان غلبه کند.

«کلبه‌ی عمو تام» پرفروش‌ترین رمان قرن نوزدهم و دومین کتاب پرفروش آن قرن پس از کتاب مقدس بود. از آن به عنوان کمک به تقویت آرمان لغو قانون برده‌داری در دهه ۱۸۵۰ نام برده می‌شود. در سال اول پس از انتشار، ۳۰۰۰۰۰ نسخه از کتاب در آمریکا و یک میلیون نسخه در بریتانیای کبیر فروخته شد. در سال ۱۸۵۵، سه سال پس از انتشار، آن را «محبوب‌ترین رمان عصر ما» نامیدند. تاثیری که به کتاب نسبت داده می‌شود حیرت‌انگیز است. آبراهام لینکلن در ملاقات با استو در آغاز جنگ داخلی گفت: «پس این همان خانم کوچولویی است که این جنگ بزرگ را آغاز کرد.»

۳۲. من پیش از تو (Me Before You)

 • نویسنده: جوجو مویز
 • تاریخ نشر: ۲۰۱۲

لوئیزا کلارک یک دختر معمولی است که زندگی بسیار معمولی دارد؛ دوست پسر ثابت، خانواده صمیمی و حتی تا کنون مسافرتی فراتر از روستای کوچکش نرفته است. او شغلی را انتخاب می‌کند که به شدت به پولش احتیاج دارد و برای مردی به نام ویل ترنر، که پس از تصادف ویلچرنشین شده است، کار می‌کند. ویل همیشه زندگی پر ماجرایی داشته است، معاملات بزرگ، ورزش‌های سنگین، سفر به سراسر جهان و اکنون کاملا مطمئن است که نمی‌تواند آنطور که دوست دارد با این شرایط بیماری‌اش زندگی کند.

ویل بی‌حوصله، بداخلاق، و تندخو است، اما لو حاضر نمی‌شود با او مانند بچه رفتار کند، و به زودی شادی را بیشتر از آنچه انتظار داشت برای ویل به ارمغان می‌آورد. وقتی می‌فهمد که ویل برنامه‌های تکان‌دهنده‌ای برای خود دارد، تصمیم می‌گیرد به او نشان دهد که زندگی هنوز ارزش زیستن دارد. این داستان یکی از خواندنی‌ترین عناوین فهرست ۳۵ کتاب از نویسندگان زن است.

۳۳. اتاق (Room)

 • نویسنده: اما داناهیو
 • تاریخ نشر: ۲۰۱۰

برای جک پنج ساله، اتاق تمام دنیا است. جایی است که به دنیا آمد و در آن بزرگ شد. جایی است که او با مادرش زندگی می‌کند، یاد می‌گیرند، می‌خوانند، می‌خورند، می‌خوابند و بازی می‌کنند. در شب، مادرش او را در کمد لباس حبس می‌کند، جایی که قرار است وقتی نیک به سراغ مادر می‌آید او خواب باشد.

اتاق خانه‌ی جک است، اما مادر، زندانی است که نیک پیر او را به مدت هفت سال اسیر کرده است. مادر به کمک اراده، نبوغ و عشق شدید مادرانه، زندگی را در این فضای محدود برای جک خلق کرده است. اما او می‌داند که این کافی نیست. نه برای او و نه برای خودش. او یک نقشه‌ی فرار جسورانه طراحی می‌کند، نقشه‌ای که به شجاعت و شانس زیاد پسر جوانش متکی است. چیزی که او متوجه نمی‌شود این است که چقدر برای عملی شدن این طرح آمادگی دارد.

«اتاق» که کاملا از زبان جک پنج ساله پرانرژی و عمل‌گرا روایت می‌شود، تحسین انعطاف‌پذیری و پیوند بی‌حدوحصر بین والدین و فرزند، رمانی درخشان در میان ۳۵ کتاب از نویسندگان زن، درباره‌ی معنای سفر از جهانی به جهان دیگر است.

۳۴. آنتونیای من (My Ántonia)

 • نویسنده: ویلا کاتر
 • تاریخ نشر: ۱۹۱۸

این رمان داستان‌های یک پسر یتیم اهل ویرجینیا به نام جیم باردن، و دختر بزرگ خانواده‌ای از مهاجران بوهمیایی، به نام آنتونیا شیمردا را روایت می‌کند که هر کدام در اواخر قرن نوزدهم و در دوران کودکی برای کارگری در نبراسکا آورده شده‌اند. هم کارگرانی که برای اولین بار چمنزار را برای کشاورزی پاک می‌کنند، و هم خود زمین خشن اما حاصلخیز، در این رمان آمریکایی شخصیت‌های مهمی محسوب می‌شوند. جای جدید همان سال اول تاثیرات قوی در هر دو کودک به جا می‌گذارد و آن‌ها را مادام‌العمر تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این رمان کاتر در میان ۳۵ کتاب از نویسندگان زن یک شاهکار به حساب می‌آید. کاتر به خاطر زنده کردن غرب آمریکا در روایتی جذاب، شخصا مورد ستایش قرار گرفت.

۳۵. باشگاه جوی لاک (The Joy Luck Club)

 • نویسنده: ایمی تن
 • تاریخ نشر: ۱۹۸۹

آخرین عنوان از فهرست ۳۵ کتاب از نویسندگان زن، داستان چهار مادر، چهار دختر، چهار خانواده را هربار از نگاه یک نفر از آن‌ها روایت می‌کند. در سال ۱۹۴۹، چهار زن چینی، مهاجرانی که تازه به سانفرانسیسکو آمده‌اند، برای خوردن غذا، بازی ماهجونگ و صحبت شروع به ملاقات با یکدیگر کردند. آن‌ها این گردهمایی خود را باشگاه جوی لاک می‌نامند. به جای غرق شدن در تراژدی، برای بالا بردن روحیه و پول گرد هم می‌آیند.

با شوخ‌طبعی و حساسیت، ایمی تن ارتباط گاهی دردناک، اغلب حساس و همیشه عمیق بین مادران و دختران را بررسی می‌کند. همانطور که هر زنی رازهای خود را فاش می‌کند و سعی می‌کند حقیقت زندگی خود را کشف کند، رشته‌ها بیشتر در هم پیچیده می‌شوند. مادران به دختران خود می‌بالند یا ناامید می‌شوند و دختران حتی با خفگی از زنجیرهای ناگسستنی مادرسالارانه سعی در فرار دارند. تن یک نویسنده‌ی زیرک است که خوانندگان را وسوسه می‌کند تا خود را در این زندگی‌های پیچیده و اسرارآمیز غرق کنند.

تهیه یک فهرست کامل کتاب از نویسندگان زن سخت بود زیرا بررسی کامل عناوین کتاب از نویسندگان زن دشوار است. به علاوه، نویسنده‌های بسیاری مانند مارگارت اتوود یا آگاتا کریستی کتاب‌های معروف و محبوب بسیاری دارند. فهرست کردن تمام آن‌ها این مطلب را بیش از حد طولانی می‌کند. اگر توجه کرده باشید همچنین از فهرست کردن آثار کلاسیک خودداری کردیم و در عوض بر کتاب‌هایی تمرکز کردیم که مورد استقبال اهالی مطالعه و تحسین منتقدان قرار گرفته‌اند.

كلیدواژه‌های مطلب:

نظرات کاربران درباره اين مطلب:

  زهره نامدار گفت:

  چرا از نویسندگان ایرانی نام برده نشده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترين مطالب اين بخش
  فاطمه سیاح، مؤسسِ ادبیات تطبیقی در زبان فارسی

همواره تصور می‌کردم اظهارات نجفی و سمیعی و دانشور درباره‌ی سیاح از قبیل اغراق‌هایی است که دانشجویان معمولاً دربارهٔ استادانشان طرح می‌کنند…

  چرا فیلسوفان «خواب» را دوست ندارند؟

گار برای این فیلسوفان خواب به معنی نوعی زندگی کردن در غیاب خویشتن است.

  روان‌درمانی چه فوایدی دارد؟

راهکارهایی برای افزایش شادمانی و کاهش اضطراب

  نظر فیلسوفان درباره‌ی خنده

توماس هابز خندیدن را راهی برای نشان دادن برتری می‌دانست.

  علی شریعتی و سینما

وقتی از علی شریعتی حرف می‌زنیم، شاید دورترین مقوله‌ای که می‌توان با نام و کلام او برقرار کرد، سینما باشد.